پلی اتیلن وکس چیست ؟ و چه کار بردی دارد ؟

واکس پلی اتیلن: کاربردها و خواص
 

آیا ماده ای را می شناسید که بتواند به عنوان عامل رهاسازی قالب، پخش کننده و اصلاح کننده پلاستیک عمل کند؟پلی اتیلن چه برای خواص سطح استفاده شود و چه به عنوان یک عامل پردازش، مزایای بی شماری را ارائه می دهد.
به این دلایل و دلایل دیگر، این محصول با سرعت شگفت انگیزی در حال افزایش محبوبیت است. طبق یک گزارش تحقیقاتی اخیر، بازار جهانی  پلی اتیلن وکس قرار است بین سال های 2017 تا 2022 بیش از 4.75 درصد رشد کند. بخش های زیر ویژگی ها و کاربردهای این پلیمر پلی اتیلن را توضیح می دهد.
 
خواص و ویژگی های پلی اتیلن
پلی اتیلن از طریق فرآیندی به نام پلیمریزاسیون از اتیلن به دست می آید. تولیدکنندگان فرآیند پلیمریزاسیون را تغییر می دهند تا محصولی با کیفیت مطلوب به دست آورند. با این حال، برخی از خواص اساسی مواد برای تمام  پلی اتیلن مشترک است.
به عنوان یک هموپلیمر اتیلن کاملا اشباع، پلی اتیلن خطی و کریستالی است. به همین دلیل است که این ماده کاربردهایی مانند مخلوط، افزودنی های پلاستیکی و ساخت لاستیک پیدا می کند. این ماده به دلیل ماهیت کریستالی بالا دارای ویژگی های منحصر به فردی مانند سختی در دمای بالا و حلالیت کم در طیف وسیعی از حلال ها می باشد.
این ماده ترموپلاستیک است، بنابراین می توانید حدس بزنید که در هنگام قرار گرفتن در معرض گرما چگونه رفتار می کند. ترموپلاستیک ها در دمای 110 درجه سانتیگراد ذوب می شوند. یکی از ویژگی های جالب این مواد، قابلیت گرم شدن و سرد شدن بدون تخریب زیاد است.
پلی اتیلن همچنین دارای نابرابری محدود پلی و وزن مولکولی است. در نتیجه، این ماده در برابر حملات شیمیایی بسیار مقاوم است، پایداری حرارتی بی‌نظیری دارد و در فرمول‌بندی کاربردها بسیار انعطاف‌پذیر است.
در اینجا خلاصه ای از ویژگی های پلی اتیلن آمده است:
 • نقطه نرمی بالا
 • نقطه ذوب بالا
 • پایداری حرارتی عالی
 • مقاومت شیمیایی بالا
 • سازگاری بالایی با انواع موم دارد
 • روانکاری عالی
 • مقاومت کامل سر

 

پلی اتیلن

خواص ماده پلی اتیلن 

 پلی اتیلن دارای خواص فیزیکی و شیمیایی بسیاری است که آن را برای طیف وسیعی از کاربردهای صنعتی مناسب می کند. یک مطالعه اخیر توسط Transparency Market Research نشان می دهد که تقاضا برای این محصول افزایش یافته است. تخمین زده می شود که این روند تا سال 2022 ادامه یابد. برخی از کاربردهای فراوان پلی اتیلن عبارتند از پوشش کاغذ، مداد رنگی، بسته بندی، جوهر و لوازم جانبی چرم. سایر مواد افزودنی مواد غذایی و رنگ ها هستند.

شناسایی واکس پلی اتیلن
پلی اتیلن می تواند پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE) یا پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) باشد. به طور کلی، HDPE متراکم تر و کریستالی تر است، بنابراین اگر راهی برای تعیین این ویژگی ها دارید، می توانید این دو را از هم تشخیص دهید.
با این وجود، می توانید از روش های مختلفی برای شناسایی پلی اتیلن از مواد دیگر مانند بینایی، لمس و بو استفاده کنید. این موم شبیه ورق های پلاستیکی است. این یک ماده زرد نیمه شفاف است. سطحی براق دارد. اگر موم پلی اتیلن را برش دهید، نه ناخالصی وجود دارد و نه جدایی.
این ماده دارای خاصیت روان کنندگی است که می توانید با لمس آن را احساس کنید. در دمای اتاق، پلی اتیلن شکننده و شکننده است. این برخلاف نسخه تقلبی است که خشن و چرب است.
اگر می خواهید مواد را آزمایش کنید، آن را به مدت پنج دقیقه در آب بجوشانید. موم PE واقعی تغییر شکل نمی دهد. اگر موم حاوی پارافین یا هر ناخالصی دیگری باشد، از طریق تغییر شکل آن را خواهید شناخت
 
موارد استفاده از واکس پلی اتیلن

یک نظرسنجی اخیر توسط Transparency Market Research نشان داد که بازار پلی‌اتیلن شامل افزودنی‌های پلاستیکی، شمع‌ها، لوازم آرایشی و لاستیک است. برخی دیگر بسته بندی، روان کننده ها، چوب و پوشش ها هستند.
به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی مطلوبی که دارد در طیف وسیعی از صنایع کاربرد دارد. از آنجایی که این ماده می تواند طیف وسیعی از نقاط ذوب، چگالی و سایر خواص را داشته باشد، قابل درک است که چرا از آن به طور گسترده استفاده می شود.
انواع امولسیون پذیر به ویژه در صنعت نساجی بسیار مهم است. همچنین در پوشش کاغذ، لوازم جانبی چرم، مداد رنگی و لوازم آرایشی استفاده می شود. نوع غیر امولسیون پذیر بیشتر در جوهر چاپ، کنسانتره رنگدانه و رنگ رایج است.
در بخش نساجی، مواد احتمالاً بیشترین کاربرد را پیدا می کنند. امولسیون های ساخته شده از موم نرم شدن پایداری را ارائه می دهند. در حالی که این امولسیون ها در برابر اسیدها و سایر مواد شیمیایی مقاوم هستند، اما این امولسیون ها برای پارچه دوست هستند - بدون زرد شدن پارچه ها، بدون تغییر رنگ و بدون احتباس کلر.
بخش بسته بندی نیز به شدت از موم پلی اتیلن استفاده می کند. هنگام استفاده از این ماده به عنوان افزودنی غذایی، حداقل در ایالات متحده، رعایت مقررات الفین ضروری است.
صنعت پوشش در طول تاریخ از واکس استفاده می کرده است. اهمیت موم در این است که آب گریزی، لغزش بهتر و مقاومت در برابر علامت را در میان سایر ویژگی ها اضافه می کند. در صورت استفاده صحیح، موم پلیظ
 
اتیلن موارد زیر را معرفی می کند:
 • ضد افتادگی
 • ضد ته نشینی
 • مقاومت در برابر سایش
 • مقاومت علامت گذاری
 • مقاومت مار
 
در صنعت جوهر، مواد دارای مزایای مشابهی هستند. بیشتر انواع جوهر حاویپلی اتیلن به عنوان راهی برای بهبود ضریب اصطکاک و افزایش مقاومت در برابر خراش است
 
نتیجه :
پلی اتیلن در برابر حرارت پایدار، کم محلول، از نظر شیمیایی مقاوم و سخت است. ترکیب این ویژگی ها با مقاومت در برابر سایش و نقاط ذوب گسترده، این ماده را به انتخابی غیرقابل انکار برای طیف گسترده ای از کاربردهای صنعتی تبدیل می کند.
این که آیا می خواهید لاستیک را پردازش کنید، منسوجات تولید کنید، پلاستیک اصلاح کننده یا تخته موجدار بپوشانید، یک درجه در دسترس است. از آنجایی که تولیدکنندگان ممکن است درجات مختلفی از مواد داشته باشند، لطفاً بپرسید تا بتوانید به ماده ای که با نیاز شما مطابقت دارد هدایت شوید.
 
شرکت ناب ماشین فر آینددر خصوص محصولات شیمیایی آماده مشاوره به شما عزیزان میباشد .