درام درایر چیست و چه کاربردهایی دارد ؟

درام درایر یا همان درام خشک کن:


درام درایر یا درام خشک کن از دیرباز برای خشک کردن ورق های کاغذ یا پارچه و اخیراً برای خشک کردن مایعات و خمیرها استفاده می شده است. خشک‌کن‌های درام به طور کلی و انواع مختلف خشک‌کن‌های درام (اتمسفری تک درام، خلاء تک درام، و خشک‌کن‌های دو درام) برای هر نیاز خشک‌کنی بر اساس ویژگی‌های عملیاتی و هزینه‌های فردی انتخاب یا رد می‌شوند.
 
فهرست مطالب
 • اصل درام خشک کن
 • ساخت درام خشک کن
 • خشک کن دو درام
 • درام خشک کن خلاء
 • کار درام خشک کن
 • خشک کن تک درام
 • خشک کن دو درام
 • حذف محصول
 • مزایای
 • معایب
 • کاربردهای درام خشک کن
اصل درام خشک کن:
 
درام خشک کن ها با اعمال یک لایه نازک از محصول برای خشک شدن در قسمت بیرونی یک درام چرخان کار می کنند. درام به صورت داخلی توسط بخار گرم می شود که به سرعت هر مایعی را از محصول تبخیر می کند. تقریباً پس از یک دور کامل، مواد خشک شده باقیمانده توسط یک چاقو به عنوان فیلم یا پودر از درام خارج می شود.
 
ساخت درام خشک کن
 
درام خشک کن یک خشک کن تخت متحرک است. این واحد از چدن و ​​فولاد ضد زنگ ساخته شده است که تمیزی و مقاومت در برابر حملات شیمیایی را فراهم می کند. درام ها با روکش کروم سخت یا روکش کروم روی نیکل برای اطمینان از حداکثر انتقال حرارت و سازگاری با دماها و فشارهای بخار بالا، ماشینکاری دقیق برای ارائه حداکثر و قابل تکرار حرارت در طول عمر خود مهندسی شده اند. درام ها به صورت افقی توخالی به قطر 0.6 تا 3.0 متر و طول 0.6 تا 4.0 متر نصب شده اند که سطح خارجی آن به آرامی صیقل داده شده است. برای تولید گرما می توان از کویل های بخار یا گرمایش در داخل درام استفاده کرد. گرما از طریق رسانایی به مواد قابل کنترل با ترموستات منتقل می شود. درام با یک دستگاه موتور در 1-10 دور در دقیقه چرخانده می شود.
 
خشک کن دو درام
 
ظرفیت اضافی را می توان با استفاده از خشک کن دوبل فراهم کرد. خشک کن دوبل درام دوگانه نیز نامیده می شود و اغلب برای محصولات با ویسکوزیته کم تا متوسط ​​استفاده می شود. در این سیستم محصول به داخل حوضچه ای بین دو درام که همیشه در جهت مخالف می چرخند وارد می شود. فضای کوچک بین درام ها را می توان با دقت تنظیم کرد تا لایه فیلم مورد نظر به دست آید. بسته به محصول و نتیجه نهایی مورد نظر، ترکیبات دیگری امکان پذیر است.
خشک کن دو درام با تغذیه نیپ
 
درام خشک کن خلاء
 
خشک کن درام که تحت خلاء کار می کند اجازه می دهد تا محصول در دماهای پایین تر خشک شود. این درام خشک کن ها ظرفیت بالاتر و اتلاف محصول کمتری را در خلاء فراهم می کنند. دو درام بخار گرم شده در یک محفظه هوا بسته تحت خلاء زیاد می چرخند. مایع بین درام ها از بالا تغذیه می شود، خشک می شود و قبل از چرخش کامل درام ها خراشیده می شود. هیچ انباشتگی بقایای محصول و چرخش مجدد مواد وجود ندارد. درام خشک کن برای بازرسی و نگهداری به راحتی قابل دسترسی است. طیف گسترده ای از کاربردها، از جمله جلوگیری از آسیب به اجزای حساس به حرارت محصول یا تبخیر حلال ها در دماهای پایین وجود دارد. بخارهای جمع آوری شده در جای دیگری متراکم می شوند. عدم وجود آلودگی اتمسفر و شرایط آب و هوایی کیفیت محصول را تکرارپذیر می کند. مواد خوراک می توانند از چنین برخورد دقیقی بهره مند شوند. تبخیر در عرض چند ثانیه بدون خطر اکسیداسیون انجام می شود. مواد حساس به حرارت مانند آنزیم ها و پروتئین ها حفظ شده و از انسداد پروتئین ها جلوگیری می شود. محصول نهایی را می توان به راحتی در یک مایع حل کرد. محصولات شیمیایی نیز می توانند با استفاده از فرآیند خلاء در خشک کن فرآوری شوند و تحت عملیات خشک کردن قرار گیرند. می تواند از گازی مانند نیتروژن برای بی اثر نگه داشتن محیط استفاده کند.
لوازم جانبی: خشک کن ها برای کاربردهای دارویی عموماً با یک سایبان بخار و سیستم استخراج برای حذف بخارات از منطقه عملیاتی ارائه می شوند. خشک‌کننده‌های مواد خطرناک ممکن است با محفظه‌های کامل ضد گرد و غبار و دود ارائه شوند.
 
کار درام خشک کن
خشک کن تک درام
ساخت مستحکم خشک کن های درام باعث شد تا در 60 سال گذشته به طور موثر از آنها استفاده شود و هنوز هم استفاده می شود. بدنه درام خشک کن در داخل با بخار گرم می شود. گرمایش با بخار توزیع یکنواخت دما را بر روی سطح درام برای ارائه کیفیت محصول ثابت می دهد. بخار در داخل درام خشک کن متراکم می شود. میعانات به طور مداوم از درام خارج می شود تا بیشترین سطح ممکن در داخل درام برای متراکم شدن بخار در دسترس باقی بماند. سیستم بخار یک سیستم بسته است، به این معنی که محصول نمی تواند با بخار یا میعانات تماس پیدا کند. بسته به طراحی درام خشک کن، محصول به طور مداوم به عنوان یک لایه نازک در قسمت زیرین یا بالای درام اصلی اعمال می شود. همانطور که درام می چرخد، در داخل گرم می شود و محصول در قسمت بیرونی خشک کن درام خشک می شود. قرار گرفتن کوتاه مدت در معرض دمای بالا خطر آسیب دیدن محصول را کاهش می دهد. آب یا حلال تبخیر شده و از سطح درام خارج می شود. در صورت لزوم، بخار را می توان به صورت موضعی در اطراف درام مکش کرد. لایه محصول خشک شده در نهایت به چاقو می رسد و خراشیده می شود.
خشک کن دو درام
مایعی که قرار است خشک شود به دره ایجاد شده توسط دو درام وارد می شود و در آنجا با چرخش آنها به درام ها اعمال می شود. محصول خشک با یک چاقو روی هر درام جدا می شود. مواد مرطوب در طول کمی کمتر از یک چرخش از یک طرف به طرف دیگر درام کاملاً خشک می شوند. مواد خشک شده توسط یک چاقو خرد می شوند و سپس به گیرنده محصول می افتند. زمان تماس ماده با فلز داغ فقط 6 تا 15 ثانیه است. بنابراین، شرایط پردازش مانند ضخامت فیلم و دمای درام به دقت نظارت و کنترل می شود. سرعت درایو اصلی نصب شده روی محور توسط اینورتر الکترونیکی در صفحه کنترل تنظیم می شود. مواد مایع یا خمیر موجود در تشتک تغذیه به عنوان یک لایه نازک به سطح خارجی درام در طول چرخش آن می چسبد.
حذف محصول
محصول از سطح درام خشک کن با استفاده از تیغه فولادی آلیاژی یا چاقویی که در یک مجموعه میله چدنی محکم بسته شده است، خارج می شود. چاقو توسط سیلندرهای پنوماتیکی که در هر انتهای خشک کن قرار دارند بر روی سطح درام اعمال می شود. برای بهبود عمر چاقو و کاهش نگهداری درام، یک سیستم چاقوی نوسانی با چاقوهای معمولی یا یکبار مصرف نصب شده است. پس از خارج کردن از درام، محصول توسط یک نوار نقاله پیچی عرضی جمع آوری می شود که به طور خاص برای شکستن فیلم یا پوسته محصول به ذرات قابل حمل آسان طراحی شده است. برای محصولاتی که ممکن است پس از خارج کردن از هوای درام نیاز به خنک شدن داشته باشند.
 
مزایا:
 • درام خشک کن سریع (چند ثانیه) خشک می شود و سرعت انتقال جرم آن بیشتر است.
 • کل ماده به طور مداوم در معرض حرارت یکنواخت قرار می گیرد. این فرآیند با زمان خشک شدن کوتاه و حداقل حرارت دهی محصول مشخص می شود.
 •  تجهیزات 100٪ سیستم بسته جمع و جور است و مدل های متناسب در دسترس هستند.
 • عملکرد ساده آنها باعث می شود با حداقل آموزش کار کنند و نیازی به تعمیر و نگهداری تخصصی نداشته باشند.
 • درام خشک کن ها با نصب ارزان و تولید مداوم 24 ساعته مقرون به صرفه هستند.
 • می تواند دارای امکانات خلاء برای جلوگیری از انتشار گرد و غبار و در نتیجه تضمین بهداشت مطلوب در طول فرآیند کامل تولید باشد.
 • این خشک کن با حداقل مصرف انرژی کار می کند و به سیستم های بازیابی گرد و غبار بزرگ مانند فیلترها نیاز ندارد.
 • ) گرما به وسیله بخار به دیواره (فلزی) منتقل می شود که به نوبه خود آن را به محصول در طرف دیگر دیوار منتقل می کند. تمام گرمای منتقل شده توسط دیوار برای خشک کردن محصول استفاده می شود و دستگاه یا دودکش را بدون استفاده نمی گذارد و باعث می شود این خشک کن فرآیند بسیار کارآمدتری داشته باشد.
 •  با استفاده از این خشک کن ها می توان عرضه محصول را کنترل کرد. علاوه بر این، درام ها یک اثر ورز دادن ایجاد می کنند که از تشکیل توده در محصولات چسبنده جلوگیری می کند.
 •  توزیع کامل در تمام طول درام سیستم را برای پردازش محصولات خمیری یا خمیری ایده آل می کند.
 • دمای درام را می توان به طور مستقل برای کار خشک کردن مورد نیاز با تنظیم فشار بخار کنترل کرد و بنابراین برای پردازش برخی محصولات حساس به حرارت مناسب است.
معایب:
 •  شرایط عملیاتی بحرانی است و نیاز به نظارت دارد.
 •  برای کنترل نرخ خوراک، ضخامت فیلم، سرعت چرخش و دما به اپراتورهای ماهر نیاز است.
 •  برای محلول های با غلظت کم یا سوسپانسیون های با ویسکوزیته پایین مناسب نیست.
کاربردهای درام خشک کن
 •  درام خشک کن در خشک کردن مایعات و خمیرهای محصولات چسبنده و بسیار ویسکوز استفاده می شود.
 •  در خلاء برای خشک کردن محصولات حساس به دما مانند ویتامین ها، پروتئین ها، مخمرها، رنگدانه ها، عصاره های مالت، هورمون ها و آنتی بیوتیک ها استفاده می شود.
 •  دارای یک منطقه فرآیند بسته است که از محصول و/یا محیط زیست محافظت می کند.
 • درام خشک کن برای خشک کردن محلول ها، دوغاب ها، سوسپانسیون ها و غیره استفاده می شود.
 •  برای خشک کردن محصولاتی مانند محصولات نشاسته ای، نمک های آهنی، سوسپانسیون های اکسید روی، سوسپانسیون کائولن، کلسیم، حشره کش ها، کربنات های باریم و غیره استفاده می شود.
 •  خشک کردن درام خلاء برای نوشیدنی های فوری، محصولات شکلاتی، مواد شیمیایی و بازیابی حلال ها، غذاها و صابون های زیبایی و غیره استفاده می شود.